Pojemność akumulatorów

Pojemność akumulatorów

Akumulator ładowany jest przez alternator, jeśli samochód jest użytkowany rzadko lub też tylko na małych trasach wówczas może zdarzyć się tak, że nie zostanie do końca naładowany. W takiej sytuacji należy go naładować poprzez użycie prostownika.

Najważniejsze podczas ładowania akumulatora jest to by ładować go prądem stałym, a jego napięcie musi być wyższe niżeli samego akumulatora. Naładowany akumulator sprawdzamy, elektrolit (kwas) powinien przykrywać całe płyty, a najlepiej gdyby był przynajmniej pięć milimetrów nad nimi.

Poziom kwasu wyrówna się tylko wtedy, kiedy temperatura akumulatora jest około 25 stopni Celsjusza, jeśli jest go za mało możemy dolać wody destylowanej, ale nie można tego czynić do rozładowanego akumulatora. Całkowicie naładowany akumulator to gęstość elektrolitu 1,270 – 1,280 kg/l pierwszego pomiaru nigdy nie należy robić zaraz po naładowaniu lub dolaniu wody destylowanej i najlepiej czynność tę powtórzyć w odstępach czasowych.

Niestety większość użytkowników, właścicieli samochodów nie zna się na budowie samochodu i tego, co w nim tak naprawdę jest najważniejsze. Bardzo często okazuje się, że to, co uniemożliwiło im jazdę to właśnie rozładowany lub popsuty akumulator, wybierają się do mechanika, który w bardzo szybki sposób diagnozuje problem i tak naprawdę mógłby on zostać naprawiony od razu przez posiadacza samochodu gdyby ten wiedział te kilka rzeczy na temat akumulatora.

Sam montaż/demontaż akumulatora nie jest trudny i można znaleźć wiele instrukcji jak prawidłowo to uczynić.